Gdzie spotkać kozice w polskich Tatrach?

Kozica to zwierzę, które kojarzy się przede wszystkim z Tatrami. Cały obszar występowania tych chronionych zwierząt jest zamknięty w Parku Narodowym.

My możemy spotkać kozice podczas górskich wycieczek. Dla wielu osób, ich zobaczenie to jeden z „punktów programu” konieczny do odhaczenia, by zaliczyć wyjazd w Tatry do udanych. Jeśli do nich należysz, przeczytaj, gdzie się udać, by zwiększyć szansę na spotkanie tych niezwykłych zwierząt.

gdzie spotkać kozice w Tatrach
Stado kozic na zboczach Kasprowego Wierchu

Kozice w Tatrzańskim Parku Narodowym

Kozice to roślinożerne zwierzęta, które przebywają w stadach liczących od pięciu do kilkunastu osobników. Wyjątkiem są starsze samce, które zazwyczaj żyją oddzielnie.

Kozice są zwierzętami przystosowanymi do trudnych, górskich warunków. Często można zaobserwować je, jak zwinnie biegają po stromych zboczach lub skaczą po skałach. Ich racice zmieniają się w zależności od pory roku, by lepiej dopasować się do podłoża.

Jak wypatrzyć kozicę?

Kozice najczęściej można zaobserwować na halach, stromych zboczach lub skałach. Najczęściej występują na wysokościach powyżej 1700 m n.p.m. Hale na zboczach gór, porośnięte gdzieniegdzie kosodrzewiną i upstrzone wystającymi głazami czy skałami to miejsce, gdzie kozice czują się dobrze i tam też należy ich wypatrywać.

Do obserwacji kozic przyda się lornetka lub aparat czy kamera z dobrym zoomem. Warto też pamiętać, że latem ich umaszczenie jest płowo-brązowe a zimą – czarne.

Zwierzęta te odżywiają się za dnia. Najłatwiej spotkać kozice rano lub wieczorem (latem) lub w okolicach południa (zimą). W praktyce latem i jesienią często można je zobaczyć także popołudniu.

gdzie obserwować kozice
Kozice w okolicy Hali Kondratowej

W jakich miejscach bywają kozice?

Te piękne zwierzęta występują w Tatrach Zachodnich i Wysokich. Chyba najczęściej można spotkać kozice w okolicach Kasprowego Wierchu, Giewontu, Hali Kondratowej, Kopy Kondrackiej, Przełęczy Kondrackiej i Czerwonych Wierchów.

Nam udało się je wypatrzyć na zboczach Kasprowego i Kopy Kondrackiej.

Co zrobić, jeśli spotkasz kozicę na szlaku?

Kozica, chociaż wygląda niepozornie, jest dzikim zwierzęciem i jeśli ją spotkasz – powinieneś zachować ostrożność. Zazwyczaj kozice nie podchodzą do ludzi i pozwalają się obserwować z bezpiecznej odległości, ale zdarza się, że trafią na szlak i staną oko w oko z człowiekiem.

Jeśli takie spotkanie przytrafi się właśnie tobie, zachowaj spokój, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz. Po prostu powoli wycofaj się i odejdź.

W żadnym wypadku nie dokarmiaj kozic i nie próbuj ich głaskać, czy zbliżać się w celu zrobienia zdjęcia. Oswajanie i karmienie dzikich zwierząt jest dla nich szkodliwe i może skończyć się nawet tragicznie.

(źródło informacji www.tpn.pl)