7 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry latem

Pójść w góry – brzmi prosto. Kto nie lubi tej wolności i przestrzeni? A jednak wiele osób wyrusza na wycieczkę bez właściwego przygotowania. Skutki są różne – od lekkiego dyskomfortu, przez poważne problemy aż do zagrożenia zdrowia, czy nawet życia. Przeczytaj, co koniecznie musisz zabrać ze sobą w góry na wycieczkę, by uniknąć popularnych błędów i cieszyć się wypoczynkiem.

co zabrać ze sobą w góry
sierpniowa wycieczka na Rusinową Polanę

Co zabrać w góry, by twoja wycieczka była udana i bezpieczna?

Idąc w góry, przede wszystkim musisz się zaopatrzyć w dobre, pełne buty (nie sandały turystyczne, czy tenisówki) oraz aktualną mapę rejonu, w który się udajesz. Warto też pamiętać o innych rzeczach, które mają wpływ na twój komfort, zdrowie, a nawet życie:

Telefon komórkowy

Telefon może ci posłużyć do zrobienia pięknych zdjęć lub esemesowania ze znajomymi, ale w górach pełni przede wszystkim funkcję sprzętu ratunkowego. Gdy tobie, lub komuś w pobliżu przydarzy się kontuzja, niebezpieczna sytuacja lub wypadek – musisz mieć możliwość powiadomienia odpowiednich służb i wezwania pomocy.

Pamiętaj, by twój aparat telefoniczny był w pełni naładowany, gdy ruszasz na wycieczkę. Jeśli obawiasz się, że bateria padnie w trakcie wyprawy – zabierz ze sobą powerbank.

W razie wypadku w górach – niezwłocznie dzwoń pod numer alarmowy TOPR – 985.

Woda

Choć może się to wydawać oczywiste – pamiętaj o zabraniu ze sobą sporej butelki wody (niekoniecznie słodkiego napoju gazowanego czy soku). Nawet lekkie odwodnienie powoduje pogorszenie wydolności organizmu, a jeśli nałoży się na to kiepska kondycja, wysoka temperatura otoczenia lub duże zmęczenie – może dojść do silnego osłabienia, a nawet do omdlenia. Nie dopuść do tego.

Woda to absolutnie niezbędna rzecz, którą musisz zabrać ze sobą w góry, szczególnie, jeśli na zewnątrz jest gorąco. Zapasy wody możesz uzupełnić w schronisku (jeśli oczywiście jakieś znajduje się na szlaku, który wybierzesz).

Kurtka

Najlepiej przeciwdeszczowa. To nic, że gdy wychodzisz z kwatery, na zewnątrz jest ciepło, świeci słońce, a na niebie nie ma chmur. W górach jest chłodniej, niż w okolicznych miejscowościach, a w dodatku pogoda potrafi się zmienić bardzo szybko. Często nagle spada temperatura lub pojawiają się deszczowe chmury.

Lekka, nie zajmująca dużo miejsca kurtka jest absolutnie niezbędna w górach. Dzięki niej, gdy pogoda spłata ci figla, unikniesz wychłodzenia oraz zaziębienia.

Krem z filtrem

Chociaż opalanie kojarzy się bardziej z plażą niż górami – tam też trzeba uważać. W każdym sezonie (nawet wczesną wiosną) spotyka się na szlakach osoby poparzone słońcem. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie w górach jest bardzo ostre, a jednocześnie jest tam dość chłodno więc efekty zauważamy dopiero po fakcie.

Oparzenia słoneczne mogą być bardzo bolesne, a czasem nawet groźne dla zdrowia. Nie ryzykuj. Przed wycieczką posmaruj odsłonięte części ciała kremem z wysokim filtrem (30-50) i powtarzaj tę czynność tak często, jak na etykiecie zaleca producent.

Prowiant

Kolejna „oczywista” rzecz, o której część turystów zapomina. W górach zużywamy więcej energii, co powoduje, że potrzebujemy jeść częściej lub więcej niż zazwyczaj. Wyjście bez prowiantu może doprowadzić do gwałtownego osłabienia i niemożności kontynuowania wycieczki. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet omdlenia.

Ilość i rodzaj prowiantu trzeba dostosować do intensywności wycieczki. Jeśli wybierasz się na spacer doliną – zapewne wystarczy ci jabłko czy oscypek. Jeśli planujesz dalszą wycieczkę i wymagający szlak – zabierz odpowiednią ilość kanapek i np. owoc.