Jak zachować się w górach w trakcie burzy?

Tegoroczny sezon wakacyjny okazał się wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o ilość wypadków związanych z pogodą w górach. Jednymi z przyczyn były niestety brak doświadczenia turystów i niedostateczna edukacja na temat tego, jak zachować się w górach w trakcie burzy.

co zrobić w górach w trakcie burzy
fot. Pixabay/ Tobias Hämmer

Jak zaplanować bezpieczną wycieczkę w góry?

Przede wszystkim przed wyjściem zapoznaj się z aktualną prognozą pogody. W miarę możliwości wyrusz wcześnie rano, szczególnie jeśli wybierasz się daleko – ponieważ burze w górach najczęściej zdarzają się około południa i po południu.

Jeśli jesteśmy w trakcie dalekiej wyprawy i mamy dostęp do Internetu, możemy też sprawdzać prognozy na bieżąco. Pogodę sprawdzimy także w schroniskach na szlakach.

Jak ustrzec się burzy w górach?

W górach pogoda bywa bardzo zmienna. Chociaż prognozy były korzystne, a godzinę wcześniej świeciło piękne słońce, warunki mogą się zacząć gwałtownie pogarszać. Bądź czujny i zwracaj uwagę na znaki, które daje przyroda.

Zwiastunami tego, że „coś się dzieje” mogą być – narastające zachmurzenie, ciemniejące niebo, zrywający się wiatr czy nagłe ochłodzenie (oraz oczywiście dalekie grzmoty czy błyski). Jeśli coś cię zaniepokoi, zawróć lub udaj się do najbliższego schroniska.

Jak zachować się w trakcie burzy?

Czasem bywa tak, że chociaż będziemy uciekać przed burzą, nie zdążymy się schronić w bezpiecznym miejscu lub pogoda zmienia się naprawdę gwałtownie i nas zaskoczy. W takiej sytuacji ważne jest odpowiednie postępowanie:

  • Jeśli jesteś na szczycie lub grani – jak najszybciej rozpocznij schodzenie do doliny
  • Nie chowaj się pod drzewami
  • Nie ukrywaj się pod występami skalnymi, nie dotykaj odsłoniętych skał
  • Trzymaj się z dala od metalowych elementów szlaku (łańcuchy, drabinki)
  • Załóż kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy by uniknąć wychłodzenia i przemoczenia.
  • Jeśli burza jest bezpośrednio nad tobą, usiądź na plecaku, podkurcz nogi i staraj się zmniejszyć powierzchnię ciała – pochylając się i obejmując rękami.
  • Jeśli jesteś w większej grupie – postarajcie się usiąść oddzielnie, a nie w skupisku.

Groźne burze w Tatrach

Jeśli zauważysz osobę, którą poraził piorun, jak najszybciej powiadom TOPR, dzwoniąc pod numer alarmowy 985.

Pamiętaj: nawet jeśli jesteś dosłownie kilka metrów od szczytu – widząc lub słysząc nadchodzącą burzę – zawróć i jak najszybciej zejdź na dół. Dobre zdjęcie czy kolejny szczyt w kolekcji nie są warte poważnego uszczerbku na zdrowiu ani tym bardziej utraty życia. Pioruny są groźne i mogą uderzać całkiem daleko od burzowej chmury.

(źródło informacji www.tpn.pl)