Dolina Kościeliska – opis, atrakcje, ciekawostki i szlaki.

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych dolin w polskich górach. Liczy sobie około 9 kilometrów, mieści się w Tatrach Zachodnich, a wejście do niej znajduje się w Kirach, niedaleko centrum Kościeliska i naszego apartamentu Giewont.

Dolina Kościeliska - atrakcje i szlaki
sierpień w Dolinie Kościeliskiej

Turystyka w Dolinie Kościeliskiej

Dolina Kościeliska jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Ponieważ szlak nie jest bardzo wymagający, spokojnie można tu zabrać nawet małe dzieci.

Na końcu głównego szlaku znajduje się Hala Ornak oraz Schronisko Ornak. W schronisku można zjeść posiłek, deser lub napić się herbaty i wypocząć przy zewnętrznych stolikach, patrząc na góry.

Widoki ze szlaku

Dolina jest bardzo atrakcyjna, dzięki urozmaiconym widokom. Mamy tu zarówno las, łąki, piękny potok jak i duże nagromadzenie form i wąwozów skalnych umiejscowionych wzdłuż głównego szlaku.

W wielu miejscach rozpościerają się też malownicze widoki na okoliczne góry.

Szlaki w Dolinie Kościeliskiej

Z doliny można dostać się w wiele ciekawych miejsc. Oczywiście sam główny szlak jest bardzo przyjemny, ale na tym atrakcje się nie kończą. Skręcając w lewo, w Ścieżkę nad Reglami można dostać się na malowniczy Przysłop Miętusi. Jeśli wybierzemy skręt w prawo – możemy dotrzeć lasem do Doliny Lejowej, lub dalej – do Doliny Chochołowskiej.

Początkujący turyści docenią niebieski szlak na Halę Stoły (gdzie można zrobić piękne zdjęcia), lub czarny szlak nad urokliwy Smreczyński Staw (znajduje się on niedaleko schroniska). Bardziej zaawansowanym wycieczkowiczom zdecydowanie przypadnie do gustu wymagająca droga na Ciemniak albo szlak na Iwaniacką i Siwą Przełęcz.

Wielką atrakcją Doliny Kościeliskiej są też jej jaskinie.

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Jest ich kilka – np. Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka i Mylna. Zwiedzanie Jaskini Mroźnej i Mylnej jest jedną z większych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wybierając się do jaskini należy pamiętać, że przez cały rok panuje tam niska temperatura oraz wilgoć. Nawet w środku lata należy zaopatrzyć się w długie spodnie, kurtkę lub sweter i pełne buty (sandały nie nadają się do zwiedzania).

Ciekawostki

W 2012 roku Dolinę Kościeliską nawiedziła potężna wichura, która dokonała wielkich zniszczeń i wyrwała lub połamała ogromne ilości drzew. Do tej pory wiele miejsc doliny nie odzyskało dawnego wyglądu.

Na terenie doliny kursują konne bryczki. Postój dla bryczek znajduje się w Kirach, a koniec trasy – na Polanie Pisanej, około 45 minut drogi od schroniska Ornak.