Tatry jesienią – o czym warto pamiętać?

Za nami połowa października, a sezon na wypoczynek w Tatrach dla niektórych wciąż trwa. Wiele osób bardzo ceni wycieczki w góry jesienią. Argumentują, że na szlakach jest pusto i cicho, a widoki są przepiękne. To prawda – drzewa liściaste przybierają piękne, kolorowe barwy, a Czerwone Wierchy w końcu stają się czerwone. O czym jednak warto pamiętać, gdy wybieramy się w góry o tej porze roku?

wycieczki w góry jesienią
Widok z Kasprowego Wierchu we wrześniu

Planowanie bezpiecznej wycieczki

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić jest sprawdzenie aktualnej prognozy pogody (nie tylko dwa dni przed wyjazdem, ale i w dniu wyjścia). W Tatrach często już we wrześniu od czasu do czasu spada śnieg, który czyni wycieczki w wyższe lub bardziej strome partie gór – bardzo niebezpiecznymi.

Jeśli ryzyko opadów jest wysokie (pamiętaj, że może ci się przytrafić, gdy już będziesz w górach) – koniecznie zabierz ze sobą niezbędny sprzęt oraz dostosowaną do pory roku odzież (nieprzemakalne, antypoślizgowe buty; dobrą kurtkę itp.)

Ponieważ w górach pogoda może zmienić się nagle, a w górach jest zawsze chłodniej, niż w okolicach twojej kwatery – zawsze zabieraj ze sobą czapkę i rękawiczki, by uniknąć wychłodzenia.

Przygotowanie do wycieczki w góry jesienią

Przy gorszej pogodzie (np. we mgle) turystom często zdarza się pobłądzić. Niestety częste są też upadki i drobne (lub większe) kontuzje. Wybierając się na wycieczkę, do plecaka koniecznie włóż zafoliowaną mapę i naładowany telefon, by w razie czego szybko zadzwonić po pomoc.

Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość prowiantu i wody. Jeśli jest chłodno, warto spakować też lekki termos z herbatą.

Odpowiedzialne zachowanie w górach

Wiele wypadków podczas wycieczki w góry jesienią czy zimą, wynika niestety z błędów popełnionych przed turystów. Źle dostosowana odzież, zbyt późne wyjścia czy brak odpowiedniej reakcji na warunki atmosferyczne powoduje nierzadko sytuacje groźne dla zdrowia (lub nawet życia). Pamiętaj:

  • Zrezygnuj z wycieczki w wyższe partie gór, gdy leży na nich świeży, luźny śnieg.
  • Unikaj wędrowania we mgle czy zamieci. Wiele osób, które dobrze znają góry, zabłądziło w takich warunkach i wymagało pomocy ratowników TOPR.
  • Gdy widzisz, że pogoda nagle się pogarsza, od razu zawróć lub skieruj się ku najbliższemu schronisku.
  • Pamiętaj, że jesienią z każdym dniem coraz wcześniej zapada zmrok. Wyjdź wcześnie, i wróć zanim zrobi się ciemno.
  • Zachowaj wyjątkową ostrożność, jeśli szlak jest śliski.
  • Uważaj na dzikie zwierzęta – puste, wyludnione szlaki mogą zwiększać szansę ich spotkania.

Tatry poza sezonem letnim mają bardzo wiele do zaoferowania. Zachowanie reguł bezpieczeństwa i dobre przygotowanie się do górskiej wycieczki zapewni ci niezapomniane wrażenia.