Jak zachować się w górach w trakcie burzy?

Tegoroczny sezon wakacyjny okazał się wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o ilość wypadków związanych z pogodą w górach. Jednymi z przyczyn były niestety brak doświadczenia turystów i niedostateczna edukacja na temat tego, jak zachować się w górach w trakcie burzy.

co zrobić w górach w trakcie burzy
fot. Pixabay/ Tobias Hämmer

Jak zaplanować bezpieczną wycieczkę w góry?

Przede wszystkim przed wyjściem zapoznaj się z aktualną prognozą pogody. W miarę możliwości wyrusz wcześnie rano, szczególnie jeśli wybierasz się daleko – ponieważ burze w górach najczęściej zdarzają się około południa i po południu.

Jeśli jesteśmy w trakcie dalekiej wyprawy i mamy dostęp do Internetu, możemy też sprawdzać prognozy na bieżąco. Pogodę sprawdzimy także w schroniskach na szlakach.

Jak ustrzec się burzy w górach?

W górach pogoda bywa bardzo zmienna. Chociaż prognozy były korzystne, a godzinę wcześniej świeciło piękne słońce, warunki mogą się zacząć gwałtownie pogarszać. Bądź czujny i zwracaj uwagę na znaki, które daje przyroda.

Zwiastunami tego, że „coś się dzieje” mogą być – narastające zachmurzenie, ciemniejące niebo, zrywający się wiatr czy nagłe ochłodzenie (oraz oczywiście dalekie grzmoty czy błyski). Jeśli coś cię zaniepokoi, zawróć lub udaj się do najbliższego schroniska.

Jak zachować się w trakcie burzy?

Czasem bywa tak, że chociaż będziemy uciekać przed burzą, nie zdążymy się schronić w bezpiecznym miejscu lub pogoda zmienia się naprawdę gwałtownie i nas zaskoczy. W takiej sytuacji ważne jest odpowiednie postępowanie:

  • Jeśli jesteś na szczycie lub grani – jak najszybciej rozpocznij schodzenie do doliny
  • Nie chowaj się pod drzewami
  • Nie ukrywaj się pod występami skalnymi, nie dotykaj odsłoniętych skał
  • Trzymaj się z dala od metalowych elementów szlaku (łańcuchy, drabinki)
  • Załóż kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy by uniknąć wychłodzenia i przemoczenia.
  • Jeśli burza jest bezpośrednio nad tobą, usiądź na plecaku, podkurcz nogi i staraj się zmniejszyć powierzchnię ciała – pochylając się i obejmując rękami.
  • Jeśli jesteś w większej grupie – postarajcie się usiąść oddzielnie, a nie w skupisku.

Groźne burze w Tatrach

Jeśli zauważysz osobę, którą poraził piorun, jak najszybciej powiadom TOPR, dzwoniąc pod numer alarmowy 985.

Pamiętaj: nawet jeśli jesteś dosłownie kilka metrów od szczytu – widząc lub słysząc nadchodzącą burzę – zawróć i jak najszybciej zejdź na dół. Dobre zdjęcie czy kolejny szczyt w kolekcji nie są warte poważnego uszczerbku na zdrowiu ani tym bardziej utraty życia. Pioruny są groźne i mogą uderzać całkiem daleko od burzowej chmury.

(źródło informacji www.tpn.pl)

7 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry latem

Pójść w góry – brzmi prosto. Kto nie lubi tej wolności i przestrzeni? A jednak wiele osób wyrusza na wycieczkę bez odpowiedniego przygotowania. Skutki są różne – od lekkiego dyskomfortu, przez poważne problemy aż do zagrożenia zdrowia, czy nawet życia. Przeczytaj, co koniecznie musisz zabrać ze sobą w góry na wycieczkę, by uniknąć popularnych błędów i cieszyć się wypoczynkiem.

co zabrać ze sobą w góry

wycieczka na Rusinową Polanę

Co zabrać w góry, by twoja wycieczka była udana i bezpieczna?

Idąc w góry, przede wszystkim musisz się zaopatrzyć w dobre, pełne buty (nie sandały turystyczne, czy tenisówki) oraz aktualną mapę rejonu, w który się udajesz. Warto też pamiętać o innych rzeczach, które mają wpływ na twój komfort, zdrowie, a nawet życie:

Telefon komórkowy

Telefon może ci posłużyć do zrobienia pięknych zdjęć lub esemesowania ze znajomymi, ale w górach pełni przede wszystkim funkcję sprzętu ratunkowego. Gdy tobie, lub komuś w pobliżu przydarzy się kontuzja, niebezpieczna sytuacja lub wypadek – musisz mieć możliwość powiadomienia odpowiednich służb i wezwania pomocy.

Pamiętaj, by twój aparat telefoniczny był w pełni naładowany, gdy ruszasz na wycieczkę. Jeśli obawiasz się, że bateria padnie w trakcie wyprawy – zabierz ze sobą powerbank.

W razie wypadku w górach – niezwłocznie dzwoń pod numer alarmowy TOPR – 985.

Woda

Choć może się to wydawać oczywiste – pamiętaj o zabraniu ze sobą sporej butelki wody (niekoniecznie słodkiego napoju gazowanego czy soku). Nawet lekkie odwodnienie powoduje pogorszenie wydolności organizmu, a jeśli nałoży się na to kiepska kondycja, wysoka temperatura otoczenia lub duże zmęczenie – może dojść do silnego osłabienia, a nawet do omdlenia. Nie dopuść do tego.

Woda to absolutnie niezbędna rzecz, którą musisz zabrać ze sobą w góry, szczególnie, jeśli na zewnątrz jest gorąco. Zapasy wody możesz uzupełnić w schronisku (jeśli oczywiście jakieś znajduje się na szlaku, który wybierzesz).

Kurtka

Najlepiej przeciwdeszczowa. To nic, że gdy wychodzisz z kwatery, na zewnątrz jest ciepło, świeci słońce, a na niebie nie ma chmur. W górach jest chłodniej, niż w okolicznych miejscowościach, a w dodatku pogoda potrafi się zmienić bardzo szybko. Często nagle spada temperatura lub pojawiają się deszczowe chmury.

Lekka, nie zajmująca dużo miejsca kurtka jest absolutnie niezbędna w górach. Dzięki niej, gdy pogoda spłata ci figla, unikniesz wychłodzenia oraz zaziębienia.

Krem z filtrem

Chociaż opalanie kojarzy się bardziej z plażą niż górami – tam też trzeba uważać. W każdym sezonie (nawet wczesną wiosną) spotyka się na szlakach osoby poparzone słońcem. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie w górach jest bardzo ostre, a jednocześnie jest tam dość chłodno więc efekty zauważamy dopiero po fakcie.

Oparzenia słoneczne mogą być bardzo bolesne, a czasem nawet groźne dla zdrowia. Nie ryzykuj. Przed wycieczką posmaruj odsłonięte części ciała kremem z wysokim filtrem (30-50) i powtarzaj tę czynność tak często, jak na etykiecie zaleca producent.

Prowiant

Kolejna „oczywista” rzecz, o której część turystów zapomina. W górach zużywamy więcej energii, co powoduje, że potrzebujemy jeść częściej lub więcej niż zazwyczaj. Wyjście bez prowiantu może doprowadzić do gwałtownego osłabienia i niemożności kontynuowania wycieczki. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet omdlenia.

Ilość i rodzaj prowiantu trzeba dostosować do intensywności wycieczki. Jeśli wybierasz się na spacer doliną – zapewne wystarczy ci jabłko czy oscypek. Jeśli planujesz dalszą wycieczkę i wymagający szlak – zabierz odpowiednią ilość kanapek i np. owoc.

Dolina Kościeliska – opis, atrakcje, ciekawostki i szlaki.

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych dolin w polskich górach. Liczy sobie około 9 kilometrów, mieści się w Tatrach Zachodnich, a wejście do niej znajduje się w Kirach, niedaleko centrum Kościeliska i naszego apartamentu Giewont.

Dolina Kościeliska - atrakcje i szlaki
sierpień w Dolinie Kościeliskiej

Turystyka w Dolinie Kościeliskiej

Dolina Kościeliska jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Ponieważ szlak nie jest bardzo wymagający, spokojnie można tu zabrać nawet małe dzieci.

Na końcu głównego szlaku znajduje się Hala Ornak oraz Schronisko Ornak. W schronisku można zjeść posiłek, deser lub napić się herbaty i wypocząć przy zewnętrznych stolikach, patrząc na góry.

Widoki ze szlaku

Dolina jest bardzo atrakcyjna, dzięki urozmaiconym widokom. Mamy tu zarówno las, łąki, piękny potok jak i duże nagromadzenie form i wąwozów skalnych umiejscowionych wzdłuż głównego szlaku.

W wielu miejscach rozpościerają się też malownicze widoki na okoliczne góry.

Szlaki w Dolinie Kościeliskiej

Z doliny można dostać się w wiele ciekawych miejsc. Oczywiście sam główny szlak jest bardzo przyjemny, ale na tym atrakcje się nie kończą. Skręcając w lewo, w Ścieżkę nad Reglami można dostać się na malowniczy Przysłop Miętusi. Jeśli wybierzemy skręt w prawo – możemy dotrzeć lasem do Doliny Lejowej, lub dalej – do Doliny Chochołowskiej.

Początkujący turyści docenią niebieski szlak na Halę Stoły (gdzie można zrobić piękne zdjęcia), lub czarny szlak nad urokliwy Smreczyński Staw (znajduje się on niedaleko schroniska). Bardziej zaawansowanym wycieczkowiczom zdecydowanie przypadnie do gustu wymagająca droga na Ciemniak albo szlak na Iwaniacką i Siwą Przełęcz.

Wielką atrakcją Doliny Kościeliskiej są też jej jaskinie.

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Jest ich kilka – np. Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka i Mylna. Zwiedzanie Jaskini Mroźnej i Mylnej jest jedną z większych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wybierając się do jaskini należy pamiętać, że przez cały rok panuje tam niska temperatura oraz wilgoć. Nawet w środku lata należy zaopatrzyć się w długie spodnie, kurtkę lub sweter i pełne buty (sandały nie nadają się do zwiedzania).

Ciekawostki

W 2012 roku Dolinę Kościeliską nawiedziła potężna wichura, która dokonała wielkich zniszczeń i wyrwała lub połamała ogromne ilości drzew. Do tej pory wiele miejsc doliny nie odzyskało dawnego wyglądu.

Na terenie doliny kursują konne bryczki. Postój dla bryczek znajduje się w Kirach, a koniec trasy – na Polanie Pisanej, około 45 minut drogi od schroniska Ornak.

Gdzie spotkać kozice w polskich Tatrach?

Kozica to zwierzę, które kojarzy się przede wszystkim z Tatrami. Cały obszar występowania tych chronionych zwierząt jest zamknięty w Parku Narodowym.

My możemy spotkać kozice podczas górskich wycieczek. Dla wielu osób, ich zobaczenie to jeden z „punktów programu” konieczny do odhaczenia, by zaliczyć wyjazd w Tatry do udanych. Jeśli do nich należysz, przeczytaj, gdzie się udać, by zwiększyć szansę na spotkanie tych niezwykłych zwierząt.

gdzie spotkać kozice w Tatrach
Stado kozic na zboczach Kasprowego Wierchu

Kozice w Tatrzańskim Parku Narodowym

Kozice to roślinożerne zwierzęta, które przebywają w stadach liczących od pięciu do kilkunastu osobników. Wyjątkiem są starsze samce, które zazwyczaj żyją oddzielnie.

Kozice są zwierzętami przystosowanymi do trudnych, górskich warunków. Często można zaobserwować je, jak zwinnie biegają po stromych zboczach lub skaczą po skałach. Ich racice zmieniają się w zależności od pory roku, by lepiej dopasować się do podłoża.

Jak wypatrzyć kozicę?

Kozice najczęściej można zaobserwować na halach, stromych zboczach lub skałach. Najczęściej występują na wysokościach powyżej 1700 m n.p.m. Hale na zboczach gór, porośnięte gdzieniegdzie kosodrzewiną i upstrzone wystającymi głazami czy skałami to miejsce, gdzie kozice czują się dobrze i tam też należy ich wypatrywać.

Do obserwacji kozic przyda się lornetka lub aparat czy kamera z dobrym zoomem. Warto też pamiętać, że latem ich umaszczenie jest płowo-brązowe a zimą – czarne.

Zwierzęta te odżywiają się za dnia. Najłatwiej spotkać kozice rano lub wieczorem (latem) lub w okolicach południa (zimą). W praktyce latem i jesienią często można je zobaczyć także popołudniu.

gdzie obserwować kozice
Kozice w okolicy Hali Kondratowej

W jakich miejscach bywają kozice?

Te piękne zwierzęta występują w Tatrach Zachodnich i Wysokich. Chyba najczęściej można spotkać kozice w okolicach Kasprowego Wierchu, Giewontu, Hali Kondratowej, Kopy Kondrackiej, Przełęczy Kondrackiej i Czerwonych Wierchów.

Nam udało się je wypatrzyć na zboczach Kasprowego i Kopy Kondrackiej.

Co zrobić, jeśli spotkasz kozicę na szlaku?

Kozica, chociaż wygląda niepozornie, jest dzikim zwierzęciem i jeśli ją spotkasz – powinieneś zachować ostrożność. Zazwyczaj kozice nie podchodzą do ludzi i pozwalają się obserwować z bezpiecznej odległości, ale zdarza się, że trafią na szlak i staną oko w oko z człowiekiem.

Jeśli takie spotkanie przytrafi się właśnie tobie, zachowaj spokój, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz. Po prostu powoli wycofaj się i odejdź.

W żadnym wypadku nie dokarmiaj kozic i nie próbuj ich głaskać, czy zbliżać się w celu zrobienia zdjęcia. Oswajanie i karmienie dzikich zwierząt jest dla nich szkodliwe i może skończyć się nawet tragicznie.

(źródło informacji www.tpn.pl)

Kościelisko i okolice – zimowe atrakcje 2019

Kościelisko oraz okoliczne miejscowości obfitują w zimowe atrakcje. Szczególnie warte uwagi są aktywności na świeżym powietrzu, kiedy można w pełni docenić piękne krajobrazy, ośnieżone góry i pokryte czapami śniegu drzewa.

atrakcje w Kościelisku i okolicach
fot. Pixabay/Tomasz Proszek

Jakie atrakcje są dostępne w Kościelisku i okolicach?

Zapoznaj się z pomysłami, które urozmaicą twój zimowy wypad w polskie góry:

Wyciąg Chotarz-Ski

To świetna propozycja szczególnie dla początkujących narciarzy lub osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nartami. Wyciąg orczykowy o długości 150 m znajduje się na ulicy Nędzy Kubińca 253, niedaleko centrum Kościeliska. Stok jest oświetlony i w razie potrzeby sztucznie dośnieżany. Znajduje się, zaledwie około 200 m od naszego Apartamentu Giewont, dzięki czemu można zaoszczędzić czas na dojazdy i pieniądze na parking.

Kuligi w górach

W okolicy funkcjonuje kilka firm, które organizują zimowe kuligi np. w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej. Z sań można podziwiać piękno ośnieżonej doliny i białe szczyty odległych gór. Ciekawą propozycją są „kuligi na życzenie” w ustalonym dniu i godzinie, z których można skorzystać w grupie rodziny i znajomych.

zimowe atrakcje Kościelisko
fot. Pixabay/ Gerd Altmann

Lodowisko w Zakopanem

Jazda na łyżwach to świetna atrakcja dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Odkryte lodowisko Tatra Ice o powierzchni około 600 m2 jest zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie Krupówek, w centrum Zakopanego. Posiada ładny widok na Tatry i można z niego korzystać zimą, nawet jeśli pogoda nie sprzyja (tafla jest sztucznie mrożona). Jeśli nie masz własnych łyżew – możesz wypożyczyć je na miejscu. Więcej informacji pod adresem http://www.tatraice.pl.

Parada Gazdowska

Kościelisko obfituje w zimowe atrakcje – również te kulturalne. Parada Gazdowska to uroczysty, widowiskowy przejazd udekorowanych sań i koni. Biorą w niej udział góralskie rodziny, ubrane w regionalne stroje. Jest to świetna możliwość, by z bliska zobaczyć góralski folklor i wykonać niezwykłe zdjęcia w zimowej scenerii. W Kościelisku parada odbywa się tradycyjnie w drugiej połowie lutego.

Biegówki w Kościelisku

Być może jeździsz na nartach, ale nigdy nie próbowałeś biegówek? Pora to zmienić. W Kościelisku są dostępne dwie trasy narciarstwa biegowego – o długości 5 i 10 km, polecane zarówno dla początkujących, jak i dla osób spragnionych intensywniejszego treningu.

W okolicy dostępna jest wypożyczalnia nart, można także skorzystać z opieki instruktora. Auto można zostawić na parkingu, jednak goście naszego apartamentu mogą spokojnie udać się na miejsce pieszo (około 8-10 minut).

Na trasach odbywają się cykliczne imprezy. W grudniu organizowany jest Puchar Kościeliska, a w lutym – Walentynkowy Bieg Narciarski. Więcej o biegówkach w Kościelisku (i nie tylko) możesz przeczytać na stronie http://biegowkipodtatrami.pl/koscielisko-chotarz/